Partneriskolai gyakorlat 2. OMA6002L

Partneriskolai gyakorlat 2. – Online kurzus (1. óra) +általános iskolai gyakorlati hely (2–5. óra)

Tárgy kódja: OMA6002(L)

 

Tantárgyi tematika és félévi követelményrendszer

(2023. 02. 25) Ezen gyakorlat központi elemét a magyar nyelv és irodalom tantárgy jelenti. A hallgatók hospitálnak legalább két irodalom és két magyar nyelv órát, amelyről jegyzőkönyvet készítenek és a mentorral megbeszélik a tapasztaltakat. A megfigyelési szempontokat a mentor választja ki az alábbiak közül, lehetőség szerint vegyesen:

  • a tananyag felépítése, helye a tanmenetben,
  • tanórán alkalmazott források, eszközök,
  • tankönyvek megismerése,
  • a tanár motiváló tevékenysége,
  • tanulói kompetenciafejlesztés,
  • a tananyag felépítése, kapcsolata a többi tanítási egységgel, helye a tanmenetben.

Ezt követően a hallgatók bekapcsolódnak a tanítás folyamatába és legalább két mikrotanítást végeznek. A mikrotanítások bontása kötelezően minimum egy irodalom és minimum egy magyar nyelv órára vonatkozik lehetőség szerint ugyanabban az osztályban, ahol az előzetes hospitálás megtörtént és a hallgató képes szakmai módon kapcsolódni mentora tanítási tevékenységéhez.

Ajánlott tevékenységek: egy-egy didaktikai lépés tanítása a tanórán, részegységek tanításának gyakorlata, ehhez óratervezet részletének az elkészítése.

A gyakorlatot a szakmódszertan oktatója valamint a BGYPK képviselője is bármikor látogathatja.

Levelező tagozaton köznevelési intézményben alkalmazásban álló hallgatók a saját intézményükben is teljesíthetik ezen gyakorlatot.

A foglalkozásokon történő részvétel:

Az előadások a képzés szerves részét képezik, így az Intézmény a hallgatóktól elvárja a részvételt az előadásokon. A gyakorlati foglalkozásokon, összefüggő gyakorlatokon a részvétel kötelező. A félévi hiányzás megengedhető mértéke teljes idejű képzésben a tantárgy heti kontakt óraszámának egyharmada, részidős képzésben tantárgyanként a kontakt óraszám egyharmada. Ennek túllépése esetén a félév nem értékelhető (TVSz 8.§ 1.).

Félévi követelmény: minősített aláírás

Az értékelés módja, ütemezése:

A félév minősítését a beadandó dolgozat minősége adja meg. A feladat egy szakmai beszámoló készítése a gyakorlati feladatok tervezési dokumentumaival, hospitálási jegyzőkönyveivel és azok értékelő elemzésével. A dolgozatot legkésőbb 2023. 04. 30-án szükséges leadni.

A félévközi ellenőrzések követelményei:

Az érdemjegy kialakításának módja:

A hallgatók beadandó dolgozatot készítenek. Az érdemjegyet a feladatok kidolgozottsága, minősége határozza meg. A dolgozatban a plagizálás azonnali elégtelent von maga után. Javításra a TVSZ. 13.§ alapján kerülhet sor.

Tomori Tímea

Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet, főiskolai tanársegéd

B/239 tomori.timea@nye.hu

 

Nyíregyháza, 2023. 02. 13.