Dr. Sebestyén Zsolt PhD

Dr. Sebestyén Zsolt PhD

szakmai vezető

fõiskolai docens


Email-cím: sebestyen.zsolt@nye.hu, sebestyen1977@gmail.com
Tel.: +36-42-599-400/2484
Iroda: B/236


Sebestyén Zsolt közleményei (Magyar Tudományos Művek Tára)

MAB-adatlap nyomtatható változat


 

Név: Dr. Sebestyén Zsolt

születési év: 1977

felsőfokú végzettsége és szakképzettsége, az oklevél kiállítója, éve

magyar nyelv és irodalom szakos középiskolai tanár, Ungvári Állami Egyetem, Ungvár, 1999.

jelenlegi munkahely(ek), a kinevezésben feltüntetett munkakör(ök), több munkahely esetén aláhúzás jelölje azt azintézményt, amelynek „kizárólagossági” (akkreditációs) nyilatkozatot (A) adott!

 

Nyíregyházi Egyetem, Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet, Magyar Nyelvészeti Intézeti Tanszék, főiskolai docens

tudományos fokozat (PhD, CSc, DLA) (friss, 5 éven belül megszerzett PhD/DLA esetén az értekezés címe is!), ill. tudományos/művészeti akadémiai cím/tagság(„dr. habil” cím, MTA doktora cím (DSc); a tudományág és a dátum megjelölésével), egyéb címek)

2006, ELTE, PhD (magyar nyelvtudomány)

Széchenyi professzori ösztöndíj, Széchenyi István ösztöndíj, vagy Békéssy György posztdoktori ösztöndíj stb. és juttatásának időpontja

 

eddigi oktatói tevékenység (oktatott tárgyak, oktatásban töltött idő, oktatás idegen nyelven, külföldi intézményben stb.)

Oktatott tárgyak:

 

a) A korábbi képzésekben:

A magyar nyelv története: Szórványemlékek, Gyakorlati helyesírás, Szerkesztéstan, A tulajdonnév jelentése, Nyelvészeti proszeminárium, A magyar nyelv története: Alak- és mondattörténet, A régi magyar szórványemlékek, A régi magyar személynevek, Az uralisztika alapjai, Magyar nyelvhelyesség, A tanári beszéd, A kis szövegemlékek, Történeti helynévtipológia, A személynévgyűjtés elmélete és gyakorlata, A kódexek, Szakdolgozat 1-3, Etimológiai elemzések, A helynévgyűjtés módszere.

 

b) A BA-képzésben:

 Nyelvészeti filológia, Helyesírás, Finnugrisztika I. Finnugor népek és nyelvek, Finnugrisztika II. Az uralisztika alapjai, Nyelvtörténet II. Nyelvünk történeti változásai, A névtan tudományterületei, Nyelvtudományi speciális kollégiumok, Nyelvtudományi speciális kollégiumok VIII. Bevezetés a névtanba, Médiaismeret, Kommunikáció szóban és írásban II. Beszéd- és szövegértési feladatok, Kommunikáció szóban és írásban III. Az írásos kommunikáció, Nyelvtudományi speciális kollégiumok IV. Mai magyar nyelvújítás, Nyelvművelés, A magyar sportnyelv, A magyar szleng, Stilisztika. Stíluselemzések 3., Jelentéstan, Nyelvtudományi speciális kollégiumok VII. Általános nyelvészet, Kommunikáció szóban és írásban I. A kommunikáció elmélete és gyakorlata.

 

c) Az MA-képzésben:

 A magyar nyelvtörténet korszakai és forrásai, Beszédelmélet és szövegkutatás

 

d) Osztatlan képzésben

A nyelvészeti ismeretszerzés alapjai, Anyanyelvi ismeretek I-III, Nyelvtörténet I. (Uralisztika és Finnugrisztika), Nyelvtörténet II. Nyelvünk történeti változásai, Nyelvtörténet III. A magyar szókészlet története, Szövegtani ismeretek, Szociolingvisztika, Jelentéstan, Szövegtani ismeretek, Beszédtechnika és retorika.

 

Oktatásban töltött idő: 20 év

 

2004 – a Nyíregyházi Egyetem (ill. jogelődjeinek) oktatója

az oktató szakmai/kutatási tevékenysége és az oktatandó tárgy/tárgyak kapcsolata

a) a (szűkebb) szakterülethez kötődő publikációk (max. 5 jellemző publikáció!), kutatási-fejlesztési, alkotói, művészeti eredmények:

 

  1. Kárpátalja helységnevei. Nyíregyháza, 2020.
  2. A Felső-Tisza-vidék folyóvíznevei. Nyíregyházi Egyetem, Nyíregyháza, 2017.
  3. Máramaros megye helységneveinek etimológiai szótára. Bessenyei Kiadó, Nyíregyháza, 2012.
  4. Bereg megye helységneveinek etimológiai szótára. Bessenyei Kiadó, Nyíregyháza, 2010.
  5. Kárpátalja településeinek történeti helynevei. A kataszteri térképek és birtokrészleti jegyzőkönyvek alapján. Bessenyei Kiadó, Nyíregyháza, 2008.

 

b) az eddig megszerzett szakmai jártasság, gyakorlottság, igazolható elismertség:

 

Kutatómunkám központi témája a történeti hely- és személynévkutatás, publikációim jelentős része ebben a témakörében jelent meg. Még PhD-hallgatóként aktív résztvevője voltam az Eötvös Loránd Tudományegyetemen Szabó T. Attila kéziratos erdélyi helynévgyűjtése közzétételének. Társszerzőként 3 kötet lejegyzésében és kiadásában működtem közre.

A doktori cím megszerzése óta a történelmi Magyarország északkeleti régiójára fókuszálok, ennek eredményeként eddig 9 monográfiám és forrásközlésem jelent meg a történelmi Bereg, Máramaros és Ung megyék helységneveinek etimológiájáról, a kárpátaljai települések történeti helyneveiről, valamint a Felső-Tisza-vidék vízneveiről.

Munkámban nagy segítséget jelentett az MTA Bolyai János Kutatói Ösztöndíjának az elnyerése (2014–2017).

Szoros kapcsolatot ápolok hazai és határon túli tudományos kutatóműhelyekkel, elsősorban az Ungvári Nemzeti Egyetem, valamint az ELTE és a DE magyar nyelvészeti tanszékével.

Két alkalommal vettem részt PhD-védésen, egy ízben PhD-disszertáció opponenseként (DE, 2013), egy esetben bizottsági tagként (ELTE, 2011).

Több esetben voltam bírálója OTDK-dolgozatnak, két alkalommal pedig zsűritag (2021, 2023) a Nyelvtörténet és névtan szekcióban..

Témavezetőként részt vettem Domus Hungarica-pályázatokban.

2019 őszén kaptam megbízást a Nyelvészeti Intézeti Tanszék szakmai munkájának a koordinálására, valamint az intézetigazgató-helyettesi feladatok ellátására.

2021-ben a Nyíregyházi Egyetem tudományos tanácsa „Tudományért–Művészetért” kitüntetésben részesített eddigi tudományos teljesítményem elismeréséért.

Jelenleg oktatói munkám mellett a Magyar Nemzeti Helynévtár Programban a Pesty Frigyes-féle kéziratos helynévgyűjtés kiadásának előkészítésében veszek részt.

2023 szeptemberéig 74 publikációm jelent meg, amikre 350 hivatkozás történt.

tudományos / szakmai közéleti tevékenység, nemzetközi szakmai kapcsolatok, elismerések

MTA Bolyai János Kutatói Ösztöndíj, 2014-2017

NKA Alkotói ösztöndíj, 2022

 

Tagságok:

 

Tagja vagyok a az MTA külső köztestületének, a Magyar Nyelvtudományi Társaságnak, 2021-től pedig a Társaság Szabolcs–Szatmár–Bereg megyei szervezetének az elnöke is egyben. Szintén tagja vagyok az Anyanyelvápolók Szövetségének.