Tantárgyi tematika és félévi követelményrendszer
Féléves tematika:
1. konzultáció (2023. 02. 25.): A tantárgy tematikájának, szakirodalmának és követelményeinek ismertetése. A magyar helyesírás története. A magyar helyesírás szabályainak 12. kiadása. A magyar helyesírás alapelvei: a kiejtés szerinti és szóelemző írásmód. A magyar helyesírás alapelvei: a hagyomány és az egyszerűsítés elve. A külön- és egybeírás szabályai. Alá- és mellérendelő összetételek írása. A többszörös összetételek írása. Mozgószabályok. A tulajdonnevek írása és toldalékolása.
2. konzultáció (2023. 03. 11.): A földrajzi nevek helyesírása. Az idegen szavak és tulajdonnevek írása. Rövidítések, jelek, mozaikszók írása.
A foglalkozásokon történő részvétel:
Az előadások a képzés szerves részét képezik, így az Intézmény a hallgatóktól elvárja a részvételt az előadásokon. A gyakorlati foglalkozásokon, összefüggő gyakorlatokon a részvétel kötelező. A félévi hiányzás megengedhető mértéke teljes idejű képzésben a tantárgy heti kontakt óraszámának egyharmada, részidős képzésben tantárgyanként a kontakt óraszám egyharmada. Ennek túllépése esetén a félév nem értékelhető (TVSz 8.§ 1.).
Félévi követelmény: gyakorlati jegy
Az értékelés módja, ütemezése: zárthelyi dolgozat
A félévközi ellenőrzések követelményei:
Zárthelyi dolgozat írása az utolsó szorgalmi héten. A dolgozat 50% alatti teljesítménye a tantárgy félévi érvénytelenségét vonja maga után.
Az érdemjegy kialakításának módja:
A félévi gyakorlati jegyet a zárthelyi dolgozat érdemjegye határozza meg. Elégtelen gyakorlati jegy javítása a Tanulmányi és vizsgaszabályzat szerint lehetséges.
Kötelező szakirodalom:
A magyar helyesírás szabályai 12. kiadás. Akadémiai Kiadó.
Laczkó Krisztina–Mártonfi Attila: Helyesírás. Osiris Kiadó, Budapest, 2004.
Hernádi Sándor: Helyesírási önképző. Ciceró Könyvstúdió Kft. 2011.
Szathmári István: A magyar helyesírás alapjai. Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest, 1996.
Dr. Kiss Anita
Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet, adjunktus
Nyíregyháza, 2023. 02. 28.