Tantárgyi tematika és félévi követelményrendszer
Féléves tematika:
- hét (2025.02.14.): A tantárgy tematikájának, szakirodalmának és követelményeinek ismertetése. Nyelvtörténet az iskolában. A NAT és KET követelményeinek a megismerése. Tankönyvelemzés. Szinkrónia és diakrónia. A nyelvtörténet és őstörténet kérdései. A nyelvi változások külső és belső okai. A magyar nyelvtörténet korszakai és forrásai. A nyelvtörténeti korszakok tanítása. A nyelvi rendszer változásai az egyes nyelvtörténeti korszakokban. A szókészlet változásai. Az idegen eredetű szókészlet tanítása.
- hét (2025.02.28.): Nyelvemlékelemzés, a legfontosabb szórvány- és szövegemlékek elemzése és tanítása. A magyar helyesírás története. A nyelvújítás története. A nyelvújítás tanítása. A szókészlet jelentésváltozásának tanítása különböző nyelvtörténeti korok szövegeinek elemzésével. Szépirodalom és nyelvtörténet. Napjaink nyelvi változásai.
A foglalkozásokon történő részvétel:
- A gyakorlati foglalkozásokon a részvétel kötelező. A félévi hiányzás megengedhető mértéke részidős képzésben a tantárgy konzultációs óraszámának egyharmada. Ennek túllépése esetén a félév nem értékelhető (TVSz 8.§ 1.).
Félévi követelmény: gyakorlati jegy
Az értékelés módja, ütemezése:
- zárthelyi dolgozat.
A félévközi ellenőrzések követelményei:
- A tantárgy jellege folyamatos gyakorlást feltételez, így a hallgatók minden konzultációra feladatot kapnak.
Az érdemjegy kialakításának módja:
Pl.: A félévi gyakorlati jegyet a konzultáción elvégzett feladatok, valamint a zárthelyi dolgozat érdemjegyeinek számtani átlaga határozza meg. Amennyiben a zárthelyi dolgozat elégtelen minősítésű, a félév elégtelen gyakorlati jeggyel zárul. Elégtelen gyakorlati jegy javítása a Tanulmányi és vizsgaszabályzat szerint lehetséges.
Nyíregyháza, 2025.02.08.
Dr. Sebestyén Zsolt
egyetemi docens